Newsletter

Endodoncja

Endodoncja z języka greckiego oznacza dosłownie wnętrze zęba. Innymi słowy, endodoncja, to leczenie wewnętrzne, kanałowe zęba.

W przypadku, gdy pacjent stoi przed wyborem bezpowrotnego usunięcia zęba przysparzającego bólu, a leczeniem, warto wybrać to drugie. Nowoczesne metody leczenia endodontycznego, to szansa na uratowanie zęba i odzyskanie radości życia oraz pięknego uśmiechu. Z pozoru tańsze usunięcie zęba, rozwiązuje problem jedynie połowicznie, bo choć ból zniknie - miejsce po wyrwanym zębie należy uzupełnić protetycznie lub implantem zębowym, co w konsekwencji jest znacznie bardziej kosztowne, niż poddanie się zabiegowi endodontycznemu. Warto wiedzieć, że zaniechanie odbudowy braku zębowego może prowadzić do niekontrolowanego ruchu pozostałych zębów lub do zaniku kości, powodującego w efekcie chorobę i utratę kolejnych zębów.

Leczenie kanałowe potocznie kojarzone jest z wielkim bólem i co najmniej kilkoma wizytami u dentysty, zatem nierzadko wystraszony własnymi wyobrażeniami pacjent, wzbrania się przed zabiegiem. Nic bardziej błędnego! Innowacyjne metody leczenia endodontycznego praktycznie całkowicie wyeliminowały problem bólu, choćby dzięki zastosowaniu znieczulenia komputerowego, a stale rozwijająca się technologia pozwala maksymalnie skrócić liczbę niezbędnych wizyt.

Przyczyną bólu zęba jest zazwyczaj próchnica, powikłana z zapaleniem, zgorzelą lub martwicą miazgi zębowej, a także złamanie lub zwichnięcie zęba. Leczenie endodontyczne (kanałowe) polega na otwarciu komory zęba, usunięciu z komory i kanałów korzeniowych zainfekowanej lub martwej miazgi, odkażeniu kanałów, nadaniu im regularnego kształtu i szczelnym ich wypełnieniu, którye zapobiega powstawaniu nieszczelności i rozwojowi bakterii.

Leczenie endodontyczne stosuje się także przed niektórymi zabiegami protetycznymi, na przykład przed wykonaniem korony lub mostu.

Jak każdy proces leczenia, także leczenie kanałowe zęba wymaga czasu i cierpliwości lekarza stomatologa oraz samego pacjenta. Po wykonanym zabiegu następuje proces gojenia się zęba, który u każdego człowieka może przebiegać nieco inaczej i jest uzależniony od wielu czynników. Niektóre osoby mogą nie odczuwać żadnych skutków ubocznych zabiegu, a u innych przez okres tygodnia lub nawet dwóch zdarzają się objawy takie jak tkliwość na dotyk, nadwrażliwość, obrzęk, zaczerwienie dziąsła, czy ból. Objawy te są całkowicie naturalną reakcją organizmu na ingerencję w strukturę zęba i ustępują z czasem. W przypadku silnego bólu można wspomóc się ogólnodostępnymi środkami przeciwbólowymi, a w przypadku jakichkolwiek wątpliwości należy zgłosić się lekarza stomatologa.

Przeciwwskazaniami do leczenia endodontycznego są osoby chorujące na choroby serca, naczyń lub inne zaburzenia. Każdorazowo o możliwości leczenia endodontycznego decyduje lekarz stomatolog.

Narodowy Fundusz Zdrowia refunduje leczenie endodontyczne wszystkich zębów przednich (siekacze, kły); leczenie pozostałych zębów jest odpłatne. 
 

<< powrót do listy